Novinky

[ Dr. Ivan Tresnak ]

V rámci kongresu: Moderné parodontologické a implantologické postupy v praxi, problémy a ich riešenia,
Košice – Zlatá Idka, 7.5.2010 – 8.5.2010


Pact LaserAntiinfekční terapie představuje velkou část našich denních léčebných aktivit. Pokud máme co dělat s velice patogenními kmeny nebo s pacienty u kterých je přirozená imunita oslabená, bereme do ruky recept a pacient dostává antibiotikum. Pokud neděláme mikrobiloogickou analýzu a cílenou ATB terapii, přežívají často bakterie v hlubokých a nedostupných škvírách, jakož i na povrchu implantátů, v podsekřivých prostorách a v hlubokých chobotech. Dekontaminace těchto povrchů od biofilmu a jednotlivých zárodků je velice těžká, ale pro další průběh onemocnění naprosto důležitá. Laserovým světlem aktivovaná chemoterapie často také označovaná jako fotodynamická terapie funguje oproti antibiotkům na fyzikálním principu vylučujícím rezistenci, buňkám vlastního organismu je naprosto neškodná.

Díky kombinaci neškodného barviva, které je po staletí používáno v medicíně, s měkkým laserovým světlem mohou být také pokročilé nebo často proti ošetření odolné infekce díky světlem aktivované širokospektré dezinfekci (PACT) úspěšně léčeny.


4 stadia funkce fotodynamické terapie budou vysvětleny:

1 2 3 4

Prezentace se zabývá nejrůznějšími indikacemi fotodynamické terapie s akcentací na její využití v léčení parodontitis a periimplantitis. Na podkladě četných příkladů se pokouší vysvětlit principy účinku. Dále kriticky zkoumá její význam při extrakci zánětlivých zubů a následné Socket preservation, případně okamžité implantace. Ta byla bez možností dekontaminace extrakčního lůžka defakto kontraindikována. Následné indikace jsou prezentovány a diskutovány: dentalní kaz, CP-, P- překrytí, desinfekce kazu a pilíře, dentoalveolární abzcesy, infektce pulpy, peri-apikálí abszesy, Gingivitidy, Mukositidy, Parodontitidy, Periimplantitidy a infekce měkkých tkání. Nasazení PACT metody v rámci parodontologického recallu, pri orthodontickém posunu zubů v dospělém věku a v endodontii vlastních studií, bude představeno a diskutováno.

Laser Pact